Tetřívek a skitouring


Jirka Pleskač (zakladatel a ředitel Noci tuleních pásů)

"Jsem rád za to, že můžeme udělat náš největší skialpový závod v Krkonošském národním parku. Je těžký tím, že je v noci. Nemůžeme ho ale udělat těžký tím, že by vedl obtížnými místy. Tam většinou zimuje tetřívek. Vzbudí ho i jeden lyžař. My a doufám, že ani ostatní skialpoví nadšenci, ho budit nechceme. Je tady doma." 

Jeho početnost v posledních desetiletích u nás i v celé Evropě klesá. Současný stav v ČR se odhaduje na 800-1000 samců a za posledních 30 let poklesl o 80 % (na Šumavě dokonce o 95 %)! Krkonoše s odhadovanou početností 110-120 samců tak zůstávají jednou z posledních dvou oblastí u nás (spolu s Krušnými horami), kde je populace tetřívka zatím stabilní a relativně perspektivní.


Tetřívek obecný

je středně velký druh hrabavého ptáka z čeledi tetřevovitých. Patří mezi druhy s výrazným pohlavním dimorfismem, tzn., že jsou značné rozdíly především ve zbarvení, ale i velikosti obou pohlaví. Samec je zbarven převážně černě s modrozeleným kovovým leskem na některých perech. V křídle je patrná bílá páska, bílé jsou i podocasní krovky. Velice výrazný je ocas, jehož vnější pera jsou lyrovitě zahnuta. Zvláště v období toku jsou patrné červené kožovité výrůstky nad okem nazývané poušky. Slepička je menší, rezavě hnědá, tmavě kropenatá. Převzato z webu KRNApu, více zde..


Děkujeme, že i při tréninku se budete chovat zodpovědně!